Troubleshooting - PLEASE READ IT FIRST IF YOU HAVE ANY PROBLEM!

FAQ - Frequently asked questions

If you will experience any problems please contact support@gloriavictisgame.com

Join our official TeamSpeak 3 server addres using gloriavictisgame.com as IP address!

Troubleshooting - "Server Under Maintenance" error solution!

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Opowieści Bajarza #1 Krótkie Historie - Weles
10-04-2015, 02:31, (This post was last modified: 16-04-2015, 18:07 by Shyvva.)
Opowieści Bajarza #1 Krótkie Historie - Weles
Zbiór krótkich historii, mojego autorstwa, opowiadanych przez bajarzy.
Tematyka: Mitologia Słowiańska, własna interpretacja.
Zachęcam do czytanie.

Opowiem wam pewną historię.

Wędrując po bezkresnych ścieżkach Tatr, napotkałem jaskinię. Wejście do niej wyglądało olśniewająco. Zarośnięte roślinami, imitowały bramę natury.
Ciekawość nie pozwoliła mi przejść obojętnie, jam człek ciekawy świata i wiedzy.

Wyrąbałem sobie ścieżkę prowadzącą ku wnętrza, przepraszając przy tym Bogów. Jaskinia w środku nie sprawiała wrażenia nadzwyczajne, ale w powietrzu można było wyczuć nutę magii.

Zagłębiając się coraz dalej zobaczyłem światło, lecz nie moje dzieci, nie pochodni, czy ogniska. Był to świetlisty blask, oślepiający niczym Słońce. Zbliżałem się krok po kroku, starałem się, kontrolować mój oddech. Czułem zarazem strach i podniecenie. Byłem coraz bliżej światła, jeszcze kawałek, myślę, jeszcze chwila.

-Kto ma czelność mnie niepokoić. Głos dudnił mi w głowie, odbijając się echem po ścianach. Zdradź mi swe imię wędrowcze.

Wykrzyczałem je na głos, prosiłem tylko, aby przestał, moja czaszka pulsowała, a uszy krwawiły. Lecz głos odezwał się ponownie, ku mojemu zdziwieniu tym razem nie sprawiał mi bólu.

- Jesteś u złotych bram Nawii człowieku. Co żywą istotę sprowadza w moje czeluści?

Widziałem go na własne oczy wyłonił się z blasku oślepiającego światła. Ciemna poświata kreatury stanęła mi przed oczyma. Był to czarny kozioł, wielki jak dąb, jego rogi niczym wielki oręż, powodowały dreszcze.

-Coś zamilkł wędrowcze?. Rzekł ponownie, lecz ja nie potrafiłem mu odpowiedzieć, stałem jak kołek, czekając na śmierć.

-Przybyłeś, jako żywy i żywy stąd odejdziesz. On słyszy moje myśli… Kozioł nagle zaczął zmieniać kształt, na początku, zmniejszył swą wielkość, teraz przypominał niedźwiedzia. Po chwili jego głowa, łapy, kopyta, ogon, zaczynały przybierać kształt ludzkiej czaszki, rąk i nóg. Był to starzec z bardzo długą siwą brodą.

-Wel…es… Wydusiłem z siebie.

-Tak wędrowcze jam jest Weles Bóg podziemi, magii i bogactwa. Mym królestwem Nawiia, gdzie sprawuję władze nad duszami. A więc odpowiesz mi, co Cię tutaj sprowadza?

Wiedziałem dobrze o tym, że Weles wie jak tu trafiłem, ale musiałem mu odpowiedzieć.

-Wielki Welesie, Sława Ci Panie, natrafiłem na jaskinie i nie mogłem się oprzeć. Musiałem zajrzeć i dowiedzieć się, co jest w środku. Prosiłbym tylko o Twą łaskę i możliwość szczęśliwego powrotu do domu.

Bóg podziemi, brat Swaroga i Peruna spojrzał tylko na mnie, po czym.

-Chodź za mną człowieku…

Wiedziałem, że nie mogę mu się przeciwstawić, więc ruszyłem jego śladem. Światło, które wcześniej mnie oślepiało, przygasło. Widziałem wielką złotą bramę, zdobioną najcudowniejszymi błyskotkami świata.
-Nie często mamy tutaj gości, tak, więc nie odejdziesz z pustymi rękoma. Wybieraj wędrowcze.

Przed oczyma nagle pojawił mi się wielki stół, na którym znajdowała się:

Skrzynia, wypełniona po brzegi złotem i klejnotami.

Nieopodal leżał miecz, ostry jak brzytwa, jednym cięciem można było przeciąć wielki głaz. W bitwie z takim orężem można było być niepokonanym.

Na końcu stołu było naczynie, a w środku jedno ziarno, nie miało to sensu. Skrzynia z klejnotami, Prastary Miecz, oraz ziarno…

-Czas nagli…

Podszedłem, więc do skrzyni, wyciągnąłem już po nią rękę, prawie ją miałem, lecz zmieniłem decyzję w ostatniej chwili.
Ochoczo chwyciłem za naczynie z ziarnem, sam nie wierząc, co najlepszego uczyniłem.

-Bardzo dobrze człowieku, pokazałeś duża siłę, skromność, odwagę.

Skrzynia symbolizuje wielkie bogactwo, lecz takiego bogactwa żywi mieć nie mogą.
Miecz symbolizuje potęgę i tylko Bogowie mogą ją posiadać.
Ziarno symbolizuje życie. Wybrałeś życie wędrowcze.

Teraz wróć do swego domostwa, zasadź plon i dbaj o niego…

Nagle wszystko zniknęło, zamiast bramy była zwykła ściana jaskini, stół wyparował, tak samo jak Bóg Weles.

Wróciłem, więc do domu, zasadziłem ziarno, wyrósł z niego piękny dąb. A ilekroć wracałem do jaskini, nigdy już Bram Nawii nie ujrzałem…
[Image: sygnatura_weenrep.jpg]
Reply
14-04-2015, 00:14,
RE: Opowieści Bajarza #1 Krótkie Historie
Bramy Nawii umiejscowione w randomowej tatrzańskiej jaskini, w której zasiada Weles? Zioom xD
Abstrahując od pobitej gramatyki i całej stylistyki opowiadania to symbolika ziarna jako życia bardzo mi się podoba i co nieco napełniła mnie gonitwą dzikich myśli o Całokształcie, a to dobrze. Wrzuć coś jeszcze kiedyś, nie omieszkam przeczytać.
Reply
15-04-2015, 00:04,
Dzięki za opinię. Bramy Nawii, są tak tajemnicze jak Swargia. Jako iż są to opowieści bajarza.
Reply
15-04-2015, 04:19,
Swargia? Zaprawdę pierwszy raz spotykam się z taką terminologią. Nadajesz Prawii nową nazwę czy mam niedostatek wiedzy?
Reply
15-04-2015, 14:56, (This post was last modified: 15-04-2015, 15:12 by Shyvva.)
Jako iż moje teksty są własną interpretacją, wzorowaną na wielu źródłach i domysłach; cała kultura słowiańska czy wedy słowiańsko-aryjskie, są domysłami. Napotkałem się z terminem "Swargia" badając kulturę Słowian połabskich i bardzo mi się spodobała. Jest tym samym co Prawia-Jawia-Nawia, aczkolwiek troszeczkę inaczej przedstawiana. Podoba mi się ten termin ze względu na możliwości "rzeźbienia" na nim i możliwości zapisania czegoś ciekawego. Umieszczę tekst, nie wiem dokładnie kiedy, opisujący Swargię.
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Enhanced By CloudFlare.