Troubleshooting - PLEASE READ IT FIRST IF YOU HAVE ANY PROBLEM!

FAQ - Frequently asked questions

If you will experience any problems please contact support@gloriavictisgame.com

Join our official TeamSpeak 3 server addres using gloriavictisgame.com as IP address!


Troubleshooting - "Server Under Maintenance" error solution!


Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Średniowieczne hełmy
05-02-2016, 22:57, (This post was last modified: 12-02-2016, 17:50 by Billin.)
#1
Średniowieczne hełmy
W Gloria Victis będziemy mieć do czynienia z różnorakim średniowiecznym uzbrojeniem. Zainteresowało mnie to, jakim żelastwem obkładali się dawniej ludzie, aby bitwy nie kończyły się zanim na dobre się rozkręciły. Ponieważ trudno byłoby opisać każdy element uzbrojenia, postanowiłem skupić się na konkretnym. I tak wybrałem niezwykle ważny element opancerzenia średniowiecznego rycerza, to jest hełm chroniący nieocenioną część ciała, której utrata definitywnie dyskwalifikowała z boju największego nawet zapaleńca.

Hełm garnczkowy
Powstały na przełomie XII/XIII wieku masywny hełm o cylindrycznym kształcie cieszył się sporą popularnością w Europie przez kilka dziesięcioleci. Aby ciosy padające na hełm ześlizgiwały się po nim zamiast zrzucać go na ziemię razem z głową właściciela w późniejszym okresie nadano jego górnej części kopulasty kształt, a na przodzie pojawiła się wystająca grań. Hełm był ciężki, więc najczęściej opierało się go na ramionach, a mało opływowe kształty i ograniczona widoczność sprawiały, że najczęściej nosiła go ciężka jazda, której nie groziły ciosy z góry ze względu na jej wysoką pozycję.
[Image: helm-12.jpg]

Przyłbica
Hełm w kształcie dzwonu z ruchomą osłoną twarzy. Opływowy kształt powodował ześlizgiwanie się pchnięć przeciwnika. Ze względu na wysoki koszt korzystało z niego głównie ciężkozbrojne rycerstwo, które wykorzystywało zasłonę w czasie szarży, a zdejmowała ją podczas wali pieszej dla lepszej orientacji. Niektóre hełmy miały dwie zasłony o różnym kształcie. Popularność tego rodzaju hełmu spowodowała powstanie wielu jego odmian i kształtów.
[Image: Great_bascinet_02%5B19%5D.jpg]

Szyszak
Popularny w X i XI wieku, otwarty hełm w Polsce zwany "szłomem". Przypominał kształtem stożek z wybrzuszeniami na bokach. Dodawano do niego często złocone zdobienia. Na jej szczycie znajdowała się tulejka, w której umieszczano pióropusz.
[Image: 01.jpg]

Hełm żebrowy
Stworzony z kilku metalowych płyt, złączonych "żebrami" zbiegającymi się u szczytu i złączonymi z obręczą znajdującą na dolnej krawędzi hełmu.
[Image: 2a0fdd9712a9.jpg]

Hełm stożkowy
Wykonany wraz z nosalem z jednego kawałka żelaza hełm. Przybył do Polski zapewne wraz z wikingami siejącymi postrach w ówczesnej Europie. Przypomina stożek o lekko wybrzuszonym kształcie.
[Image: helm%20z%20jeziora%20Orchowskiego.jpg]

Kapalin
Otwarty hełm otoczony szerokim rondem i zaokrąglonym lub spiczastym czubkiem. Z tego względu wyglądem przypomina kapelusz. Wywodzący się ze starożytności element pancerza w zdobył sporą popularność w późnym średniowieczu dzięki niewielkim kosztom wykonania i dobrej ochronie przed atakami z góry.
[Image: AB3010-320.jpg]

Frygijka
Hełm z charakterystycznym pochylonym w przód czubkiem, przypominający czapkę frygijską. Wywodzi się on ze wschodu, gdzie Europejczycy zetknęli się z nimi w czasie wypraw krzyżowych.
[Image: helm%2074_1mini.jpg]

Basinet
Ściśle przylegający do głowy, stożkowaty hełm, do którego dołączano kołnierz kolczy chroniący szyję i część twarzy.
[Image: larp-helmet-alwin-basinet-[2]-2897-p.jpg]

Celata
Charakterystyczna dla tego hełmu jest odsłonięta twarz. Boki hełmu ciągnęły się w dół ochraniając policzki, a tył zakręcał za kołnierz, by osłaniać szyję. Powstał na początku XV wieku i rozwijano go do końca średniowiecza.
[Image: medieval-celata-battle-helmet-knight-arc...e8jOBWzA~~]

Barbuta
Hełm z otworami na oczy oraz usta, umożliwiającymi swobodne widzenie i oddychanie wywodzi się z Włoch i wzorowany jest na antycznych greckich hełmach. Osłania całkowicie obie strony twarzy, a na środku znajduje się charakterystyczne odsłonięcie w kształcie litery T lub Y. Często noszony był z sztywnym kołnierzem chroniącym gardło i szyję. Pojawił się w użyciu u schyłku średniowiecza.
[Image: 6e2c8ee467f398fb0d65d57b96072af7.jpg]


Mam nadzieję, że w Gloria Victis zobaczymy wiele rodzai uzbrojenia i że przede wszystkim zostaną wiernie odwzorowane względem tych, które pojawiły się dawniej naprawdę. Może kowale nie tylko zajmą się tworzeniem rynsztunku, ale też jego ulepszaniem i modyfikowaniem? Nie poprzez banalne podnoszenie statystyk, lecz poprzez dodawanie do hełmu konkretnych elementów, takich jak nosal lub zasłona, które ochronią walczącego przed ogłuszeniem albo kołnierz, który zapobiegnie przecięciu tętnicy szyjnej. Każdy element miałby wpływ na możliwość ruchu głową, widoczność oraz obciążenie i wytrzymałość (hełm może utrudniać oddychanie co dodatkowo osłabia gracza).
Nie jestem znawcą tego tematu, więc spis ten może wydawać się skromny, lecz może wy posiadacie jakąś ciekawą wiedzę w kwestii średniowiecznego uzbrojenia? Jakie waszym zdaniem typy hełmów powinny się pojawić w grze i jak jeszcze mogłyby wpływać na rozgrywkę?
Niechaj skrzydła chwały niosą Was
Rozniecając czarnych szabel blask
Jak lawina mknie stukonny grom
Strachu nie znając, ziemię zraszają krwią
Reply
06-02-2016, 16:01,
#2
RE: Średniowieczne hełmy
6 z tych juz jest w grze
Reply
19-08-2016, 21:13,
#3
RE: Średniowieczne hełmy
A kiedy będą wszystkie? Big Grin
Reply
22-09-2016, 22:59,
#4
RE: Średniowieczne hełmy
skąd wziąć recke na celatę (tą zwykłą)?
Reply
23-09-2016, 11:22,
#5
RE: Średniowieczne hełmy
Celata leci np ze zbirów i jak sie nie myle tez powinna z gryfów( ale mogła to byc recka celata z kapturem kolczym)
Reply
26-09-2016, 10:40,
#6
RE: Średniowieczne hełmy
Dzięki Smile
Reply
19-01-2017, 13:56, (This post was last modified: 16-02-2017, 14:00 by marioo.)
#7
RE: Średniowieczne hełmy
(23-09-2016, 11:22)berenbb Wrote: Celata leci np ze zbirów i jak sie nie myle tez powinna z gryfów( ale mogła to byc recka celata z kapturem kolczym)

To się nazywa fachowa analiza i pomoc zarazem, ostatni raz takiej doświadczyłem w http://www.skupauttrojmiasto.pl przy sprzedaży samochodu do skupu ;]
Reply
22-01-2018, 14:58,
#8
RE: Średniowieczne hełmy
Hełmów w średniowieczu było znaczne wiecej, ale ich kształt zależał od wieku oraz regionu.

- szyszaki - regiony wschodnie i południowo-wschodnie
- hełm żebrowy - popularny w okolicy X wieku niemal w całej Europie
- Przyłbica to już zdecydowanie XIV/XV wiek
- Barbuta - hełm późnogotycki - zdecydowanie wiek XV

Brakuje np hełmów
- garnczkowy - XII/XIII wiek
- Frygijka z maską - XII/XIII wiek
- hełmy maskowe (wschodnie)
I tak dalej ... Hełmów jest całe mnóstwo w ikonografii średniowiecznej Smile
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)


Enhanced By CloudFlare.